Connect with us

Chattooga Sports

12 Bulldogs Qualify for State Tournament

The GHSA 1A Sectional B wrapped up as the Trion Bulldogs advanced 12 wrestlers to the state tournament next week in Macon

The GHSA 1A Sectional B wrapped up as the Trion Bulldogs advanced 12 wrestlers to the state tournament next week in Macon as sophomore Brantley Wilbanks (195) led the Bulldogs as Trion’s sole Sectional Champion.
2nd Place finishers included Daegan Vaughn (113), Andrew Jones (120), Logan Eller (145), Lincoln Maddux (152), Bladyn Bowman (170), and Clay Baker (285).
Other top 6 finishers include Bryce James (126) 3rd, Versain Vasquez (132) 3rd, Bowden Brock (138) 4th, Bo Jones (182) 3rd, and Alex Stewart (220) 6th.
Gordon Lee advances two wrestlers, Hunter Burnette (113) 3rd and Timy Duke (160) 6th. Darlington advances three wrestlers, led by Luke McDurmon (120) and Alan Cordero (145) who both placed 1st.
Adam Roberson (106) places 4th.

106-

  • 1st Place – Austin Westbrook of Walker
  • 2nd Place – Elijah Batchelor of Mount De Sales Academy
  • 3rd Place – Josh Noble of Mt. Pisgah Christian
  • 4th Place – Adam Roberson of Darlington
  • 5th Place – Rhett Sherk of Holy Innocents`
  • 6th Place – Jude Niemi of St. Anne-Pacelli
113-
  • 1st Place – Art Martinez of Holy Innocents`
  • 2nd Place – Daegan Vaughn of Trion
  • 3rd Place – Hunter Burnette of Gordon Lee
  • 4th Place – Catherine-Grace Bertrand of Mt. Pisgah Christian
  • 5th Place – Matthew Morse of Wesleyan
  • 6th Place – Uriah Acord of Mt. Zion
120-
  • 1st Place – Luke McDurmon of Darlington
  • 2nd Place – Andrew Jones of Trion
  • 3rd Place – Nathan Boone of Mt. Zion
  • 4th Place – Charlie King of Holy Innocents`
  • 5th Place – Aidan Conley of Wesleyan
  • 6th Place – Aidan Schmitz of Mt. Pisgah Christian
126-
  • 1st Place – Mark Metz of Pinecrest Academy
  • 2nd Place – Tyler Nelson of Mt. Pisgah Christian
  • 3rd Place – Bryce James of Trion
  • 4th Place – Reagan Sherk of Holy Innocents`
  • 5th Place – Anthony Vazquez of St. Anne-Pacelli
  • 6th Place – Penn Askew of Gordon Lee
132-
  • 1st Place – Jake Swink of Holy Innocents`
  • 2nd Place – Joey Bertrand of Mt. Pisgah Christian
  • 3rd Place – Versain Vasquez of Trion
  • 4th Place – Ruszell Sheppard of Pelham
  • 5th Place – Joseph Daniel of Mt. Zion
  • 6th Place – Jake Neu of Wesleyan
138-
  • 1st Place – Nate Watson of North Cobb Christian
  • 2nd Place – Noah Nugent of St. Anne-Pacelli
  • 3rd Place – Brad Spence of Mt. Pisgah Christian
  • 4th Place – Bowden Brock of Trion
  • 5th Place – Christian Smith of Mt. Zion
  • 6th Place – Kyle Johnson of Tattnall Square Academy
145-
  • 1st Place – Alan Cordero of Darlington
  • 2nd Place – Logan Eller of Trion
  • 3rd Place – Trent DeBow of Wesleyan
  • 4th Place – Grady Tisdale of Tattnall Square Academy
  • 5th Place – Brandon Wright of Mt. Zion
  • 6th Place – Shane Johnson of Mt. Pisgah Christian
152-
  • 1st Place – Joseph Metz of Pinecrest Academy
  • 2nd Place – Lincoln Maddux of Trion
  • 3rd Place – Robert McDonald of Holy Innocents`
  • 4th Place – James McCamy of St. Anne-Pacelli
  • 5th Place – Payton McKemie of Wesleyan
  • 6th Place – Zamir Norry of Weber School
160-
  • 1st Place – David Bertrand of Mt. Pisgah Christian
  • 2nd Place – Hunter Hogan of Stratford Academy
  • 3rd Place – Lavorris Hines of Pelham
  • 4th Place – Jackson Kraal of Walker
  • 5th Place – Izzy Evans of Holy Innocents`
  • 6th Place – Timy Duke of Gordon Lee
170-
  • 1st Place – Sam Schmitt of Wesleyan
  • 2nd Place – Bladyn Bowman of Trion
  • 3rd Place – Dakota Browning of Mt. Zion
  • 4th Place – Jon Grier of North Cobb Christian
  • 5th Place – James Crandall of Mount Vernon
  • 6th Place – Happy Chane of Mt. Pisgah Christian
182-
  • 1st Place – Erik Dodder of Mount Vernon
  • 2nd Place – James Gleeson of Holy Innocents`
  • 3rd Place – Bo Jones of Trion
  • 4th Place – Seth Shapiro of Weber School
  • 5th Place – Cole Spence of Mt. Pisgah Christian
  • 6th Place – Dylan Buchanan of Mt. Zion
195-
  • 1st Place – Brantley Willbanks of Trion
  • 2nd Place – Eric Berry of Wesleyan
  • 3rd Place – Kieran MacKinnon of Stratford Academy
  • 4th Place – Griffin Tisdale of Tattnall Square Academy
  • 5th Place – Nick Collins of Mt. Zion
  • 6th Place – Brandon Collins of Schley County
220-
  • 1st Place – Michael Cox of Holy Innocents`
  • 2nd Place – Logan Buchanan of Mt. Zion
  • 3rd Place – Jonathan Hammond of Mount Vernon
  • 4th Place – Joshua Montoya of Chattahoochee County
  • 5th Place – Jacob Long of Schley County
  • 6th Place – Alex Stewart of Trion
285-
  • 1st Place – Tanner Bivins of Wesleyan
  • 2nd Place – Clay Baker of Trion
  • 3rd Place – Dywon Hamilton of Schley County
  • 4th Place – Michael Perez of Mt. Zion
  • 5th Place – Tyler White of Holy Innocents`
  • 6th Place – Sincere Bell of St. Anne-Pacelli
Villeda Concrete

Casie Bryant is the NW Georgia Regional Manager for AllOnGeorgia.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

  • Attorney Ken Bruce
  • NW Ga Technical College

All On Georgia on YouTube