Georgia Northwestern Technical College is proud to announce the students on the President’s and Dean’s Lists for the 2019 summer semester. To be eligible for the President’s List, the student must maintain a GPA of 3.8 or higher during the semester with a course load of at least 12 credit hours. To be eligible for the Dean’s List, the student must maintain a GPA of 3.5 to 3.79 during the semester with a course load of at least 12 credit hours.

President’s List Students for:

Catoosa County: Brenton Hill, Kayla Lockhart, Don McCoy, Ceaira Rucker, Pamela Tallent.

Chattooga County: Delaina Duvall, Jeffrey Ledbetter, Kayla Petty, Terry Potts, Meagan RuBright.

Dade County: Jessica Cagle.

Floyd County: Jordan Adams, Rashondra Archie, Emanuel Arroyo Flores, Joshua Barlow, Amanda Bray, Joseph Brendel, Kelvin Cano Armas, Carlos Cruz, Kaitlin Cunningham, Matthew Davenport, Olivia Davis, Gayland Dodd, Lori Dotson, Bethany Duvall, Chelsey Foster, Zachary Grady, Emma Harris, Terry Harris, Kaitlyn Jones, Mellany Murdock, Keetra Murphy, Hali Patterson, Laura Patterson, Debra Roberson, Destiny Runyan, Kirsten Schabert, Angela Settlemoir, Courtney Wilkerson.

Gordon County: Monica Burton, Susan Kirby, Marion Long, Katrina Martin.

Murray County: Drake Bargeron, Troy Beavers, Stephanie Hunter, Brigetta Reed, Amber Trollinger.

Polk County: Tatiana Edwards, Hayden Graham, Kayla Harris, Marlon Morales, Eric Rossetti, Mireya Santillan Cruz, Dylan Smith.

Walker County: Lorayna Alan, Michelle Barthlow, Leia Benson, Kasey Cluck, Tyler Crisp, Brittany Graham, Jay Harben, Heath Kilgore, Lennon Lowery, Skyler Miller, Jennifer Pryor, Carman Woodall, Selena Yoder.

Whitfield County: Haley Hanson, Elizabeth Jager, Johnny Meza, Gonzalo Nunez, Jennifer Ortiz, Raul Soto, Nicomedes Vera, Harringson Zelaya.

Other Counties: Austin Ball, Jana Birdseye, Hannah Cauthen, Melissa Clackum, Courtney Davis, Kimberly Evans, Christy Germany-Davis, Cassie Gowens, Nancy Habif, Laura Hofer, Jean Howington, Kacidie Jones, Lisabeth Matthews, James Miner, Amber Phillips, Nathan Rittweger, Devin Schonleber, Nicholas Shelow, Azizah Syedali, Jonathan Teasdale, Jessica Watkins, Melynda Wilson.


Dean’s List Students for:

Catoosa County: Brandy LeVan, Brandy Moorehead, Sawyer Pitts, Curtis Thomason.

Chattooga County: James Houser, Dantazia Padgett, Kaylee Tucker, Allison Wright.

Dade County: Jacob Clark.

Floyd County: Taylor Arasmith, Rachel Bailey, Shelly Bell, Kamie Clark, Joseph Cooper, Promise Garner, Joshua Gresham, Miranda James, Courtney King, Tara Matthews, Brian McGehee, Maria Miguel, Hannah Nesbitt, Charles Nicholson, Sarah Overby, Jeisson Pineda, Kayla Roach, Kelsey Stewart, Maiya Swearinger.

Gordon County: Haley Bell, Polly Brock, Starrla Gann, Rachel Goforth, Brandon Hudson, Joshua Monroe, Brady O’Neal, Juan Palmerin, Kelly Powell, Abigail Trejo.

Murray County: Teresa Botts, Brooke Pritchett, Amber Ridley, Ashley Southerland, Amalia Trejo, Hailey Wright.

Polk County: Traci Abram, Kaytlynn Dondanville, Ricky Pope, Monty Runyan, Matthew Wilson.

Walker County: Jessalin Burt, Lauren Collins, Michael Durham, Evan Gravitz, Kaitlyn Hester, Zackary Jones, Diana Mullaly, Alyssa Sewell, Isabella Watkins, Carrie Wimpy.

Whitfield County: Randy Barnett, Jennifer Gentry, Diana Lira, Alejandro Lopez, Edwin Luna, Deidra Mathis, Meghan Saylors.

Other Counties: Brianna Armstrong, Kaleigh Bal, James Boyd, Shanon Chance, Daniel Hudson, Scott Kent, Emily Lolchoki, Laura Milardo, Samantha Miller, David Powers, Ana Reluzco, Andrea Scott, Kenneth Smith, Misty Stiles, Georgia Summey.

# # #

For questions regarding the President’s or Dean’s lists, contact the Registrar’s Office.

Media release from GNTC

Print Friendly, PDF & Email

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here